Ticimax Special Omni ve Special Max Paket Karşılaştırması

Ticimax Special Omni ve Special Max Paket Karşılaştırması

Ticimax Special Omni Paket ve Special Max Paket Karşılaştırması

 

Hazır bir E-ticaret alt yapısı seçerken öncelikle nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili önceki yazımızda bahsetmiştik. ( Bknz. https://www.openbilisim.com/blog/e-ticaret-paketi-secerken-nelere-dikkat-etmeliyim-30/ )
 Bu yazımızda Ticimax’ın en çok tercih edilen Special Omni paketi ve ileri seviye olarak kategorize edilmiş Special Max paketi arasındaki önemli farkları ve bu farkların anlamlarını size açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Ticimax Special Omni paketi içerdiği modül ve donanımlarla E-ticaret yazılımlarında ihtiyaç duyacağınız birçok hizmeti size karşılıyor. Eğer ilk kez kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapmaya başlayacaksanız ve start-up bir projeniz varsa güvenle Special Omni Paketi kullanabilirsiniz. Fakat daha önce e-ticaret yaptıysanız, hali hazırda bir e-ticaret yazılımına sahipseniz ve alt yapı değiştirmeyi düşünüyorsanız o zaman Special Max paket özellikleri daha fazla ön plana çıkmaktadır. Çünkü Special Max paket içerdiği modül ve donanımlar ile elinizdeki veriyi kullanabileceğiniz, müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre farklı kampanya kurguları çalıştırabileceğiniz, butik olarak kullandığınız yazılımlarınız var ise onları entegre edebileceğiniz daha profesyonel bir alan size sunar. Zaten Ticimax bu paketi ileri seviye e-ticaret paketleri başlığında kullanıcılarına sunmakta. 

Şimdi Ticimax’ın Special Omni ve Special Max paketi arasında öne çıkan en önemli 8 farkı size anlatalım.

1) Tasarım Seçenekleri: 

Ticimax’ın Special Omni Paketinde bir çok hazır tema ve sayfa tasarım sihirbazı bulunmaktadır. Ancak Special Omni paketi ön plana çıkaran 8 Adet Premium tema bu paket dahilinde hediye olarak gelmektedir. Bu tasarım temalarını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

https://premium1.ticimax.net/

https://premium2.ticimax.net/

https://premium3.ticimax.net/

https://premium4.ticimax.net/

https://premium5.ticimax.net/

https://premium6.ticimax.net/

https://premium7.ticimax.net/

https://premium8.ticimax.net/

Ticimax’ın Special Max paketinde ise bu tasarımlara ek olarak daha kullanıcı dostu ve kullanımı daha kolay olan Diamond Temalar gelmektedir. Bu temaları da aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz. 

https://diamond1.ticimax.net/

https://diamond2.ticimax.net/

https://diamond3.ticimax.net/

https://diamond4.ticimax.net/

Her iki pakette de ilgili temaları sayfa tasarım sihirbazı yöntemiyle düzenleyebilirsiniz. Burada en kritik fark; Diamond temalarda sitenin header ve footer kısmına da rahatlıkla dokunabilmektesiniz. Premium temalarda ise Css kod bilginiz yok ise temaya dokunamazsınız. 

2) Web Servis Modülü:

Ticimax’ın Special Omni paketinde Web Servis modülü bulunmamaktadır. Web servis modülü kısaca yerelde kullanmış olduğunuz bir programı Ticimax paneline API ile bağlayabilme yetkisidir. Örnek olarak firmanızda Ticimax’ın entegrasyonu olmayan bir E-fatura sistemi kullanıyorsanız, Web servis Yetki kodu ile iki program arasında entegrasyon yapabilirsiniz. Bu sayede Ticimax’ta yer alan sipariş bilgileri, stok bilgileri vb bilgileri iki program arasında çift taraflı olarak aktarabilirsiniz. Bu özellik Special Max paketin dahilinde ücretsiz olarak gelmektedir. Bu özelliği Special Omni pakete almak isterseniz belirli bir ücret mukabilinde aktif edebilmektedirler. 

3) Sanal Pos İade ve Kargo İade entegrasyonları

Ticimax’ın hemen hemen tüm paketlerinde ödeme sistemi için banka poslarını entegre etme ya da aracı ödeme kuruluşlarını entegre edebileceğiniz sanal pos entegrasyonu bulunmaktadır. Yine 20 e yakın kargo firması ile tam entegre bir şekilde bir çok paketi hizmet vermektedir. 

Fakat iade entegrasyonları genellikle bir çok alt yapı sağlayıcı firmada bulunmamaktadır. Ticimax ise bu tip iade entegrasyonlarını sağlayan yazılım firmalarından biridir. 

Sanal Pos İade Entegrasyonu : Sanal Pos İade Entegrasyonu kullanmış olduğunuz banka ya da aracı kuruluş sanal posundan bir sipariş aldığınızda bu siparişe gelebilecek iade sürecini hızlı bir şekilde yönetmenize olanak sağlar. Pos iade entegrasyonunuz yok ise bir iade talebi aldığınızda hizmet aldığınız sanal pos firmasının mağaza paneline giriş yaparak manuel bir şekilde iade talebi oluşturup müşterinizin kartını ödemeyi iade yapabilirsiniz. Ancak sanal pos iade entegrasyonu kullanıyorsanız iade talebi aldığınızda Ticimax panelinden başka bir panele gitmenize gerek kalmadan tek merkezden almış olduğunuz ödemeyi iade edebilirsiniz. Bu size 2 avantaj sağlar. Öncelikle size zaman kazandırır. İkinci olarak ise hatalı işlem yapmanızın önüne geçer. Maalesef bir çok e-ticaret firması özellikle çoklu ürün siparişlerinde 1 ürünün iadesi isteniyorsa yanlış tutar, yanlış sipariş iadeleri gibi sorunlarla uğraşmaktadır. Tabi bu durum müşteri memnuniyetsizliğine yol açmaktadır.

Bir diğeri Kargo iade entegrasyonu ise müşterilerinizin iade talebi açtıklarında belirli bir iade kodu ile kargoya ürünlerini verebileceği ve iade süreçlerini çok daha rahat takip edebilmenizi sağlayacak bir modüldür. 

Her iki modülde Special Max paketinde yer alırken Special Omni paketinde yer almamaktadır. Ancak belirli bir ücreti mukabilinde Special Omni pakete bu özellikleri tanımlatabilirsiniz.
 İki modülde müşteri memnuniyetini üste çıkarır ve iş süreçlerinizi kolaylaştırır. 

4) Kampanya Sihirbazı

İki paket arasındaki en belirgin fark belki de bu kampanya sihirbazıdır. Special Omni paket dahilinde 40’a yakın hazır kampanya kurgusu bulunmaktadır. Ancak bu kampanyalar daha çok e-ticarete yeni başlayan firmaların kurgulayabileceği kampanya kurgularına yakındır. Henüz kendi müşteri deneyimini oluşturmamış ve müşteri alışkanlıklarını test eden firmalar için oldukça yeterlidir. Ancak başka bir alt yapıdan geçtiyseniz ve müşterilerinizin alışkanlıklarına göre kampanyalar kurgulamak istiyorsanız mutlaka Special Max paketini öneririz. Örnek olarak aşağıdaki kampanyaları Special Max pakette gerçekleştirebilirken Special Omni pakette gerçekleştiremezsiniz:

Bundle Ürün Kampanyası: Belirli ürün grupları birlikte alındığında uygulanan kampanya modeli.

Sıralı İndirim Kampanyası: Çok al, az öde olarak ta kullanılabilir. 1. Ürüne %10, 2. Ürüne %20, 3. Ürüne %30 indirim yapılmasını sağlar. 

Fiyat Aralığı Kampanyası: Belirli fiyat aralığı yakalanırsa kampanyayı aktif eder. Örnek 50TL ile 100TL arası siparişlerde 5 TL, 200TL ile 300TL arası siparişlerde %10 indirim gibi. 

Adet Aralığı Kampanyası: Belirli adet aralığı yakalanırsa kampanyayı aktif eder. Örnek 1 adet ile 5 adet arası siparişlerde 5 TL, 10 adet  ile 20 adet arası siparişlerde %10 indirim gibi.

5) Güven Damgası 

Ticimax yazılımlarının tümü yüksek güvenlik sertifikalarına sahiptir. PSI-DSS ve ISO sertifikalarına sahip bir yazılım bir firmasıdır. Ancak yazılımın güvenli olması e-ticaret yazılımına sahip bireyler için önemliyken e-ticaret sitesinin de oradan alışveriş yapan kimseler için güvenli olduğunu belirtmesi gerekir. Elektronik Ticarette Güvenlik Damgası Hakkında Tebliğ’in dördüncü maddesinde Güven Damgası “Bu Tebliğde öngörülen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıya verilen elektronik işaret” olarak tanımlanmıştır.

Güven Damgasına sahip olmasınız için bir takım gereksinimleri yerine getirmeniz ve firma olarak belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 

İşte bu noktada Ticimax Special Max paketi güven damgası başvuru ücretini ( takriben 1.500 TL ) kendisi yatırmaktadır. Ticimax’ın Special Max paketine sahip olmanız durumunda bu maliyetten kurtulabilirsiniz.

6) Konum Seçimi & Otomatik Adres Tamamlama Özellikleri

Special Max paketin Special Omni paketin özelliklerinden ayrılan bir diğer ayrıcalığı, müşterilerin siparişi tamamlama adımında girmeleri gereken adres bilgileri kısmında kolaylık sağlamasıdır. Special Max pakette yer alan bu özellik sayesinde müşterileriniz adres bilgilerini girecekleri adımda mevcut konumlarını seçerek sipariş verebilirler. Ya da müşteri adresini girerken daha önce veri tabanına kayıt edilmiş adreslerden müşterilerin adreslerini akıllı biçimde tamamlama özelliği bulunmaktadır. Bu iki modüler özellik siteden alışveriş yapan ziyaretçilerin siparişi tamamlarken işlerini kolaylaştırmaktadır. Yapmış olduğumuz incelemelerde müşteriler alışveriş adımında genellikle adres vb. kişisel bilgilerini yazarken genelde sıkılıp alışverişten vazgeçebilmekteler. Bu özellik alışveriş tamamlama esnasında kullanıcı dostu bir özellik sunduğu için müşterilerinizin çok hoşuna gidecektir. 

7) Parçalı Ödeme Alabilme İmkanı

Ticimax Special Max paketinde müşteriler alışveriş yaparlarken parçalı ödeme yöntemiyle ödeme yapabilirler. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde müşterileriniz Sepet Tutarının bir kısmını Kredi kartıyla bir kısmını havale ile ödeyebilmektedirler. Ya da birden fazla kredi kartı kullanarak alışverişi tamamlayabilmektedirler. İlgili özellik daha çok yüksek sepet ortalamasına sahip sektörler için daha caziptir. Örnek olarak mobilya satan bir firmada sepet ortalamaları 15.000 TL üzerinde olabiliyor. Bu gibi durumlarda müşteriler ödemenin bir kısmını kredi kartı ile kalan kısmı havale/eft ile ödemek isteyebilmektedirler. Sizde sepet ortalaması yüksek bir ürün satıyorsanız mutlaka bu özelliği kullanmanızı öneririz. 

8) Trafik Alanı

Ticimax müşterilerine paketler dahilinde belirli bir Trafik Alanı sunar. Bu trafik alanı ürün yükleme sayısı vb. ile karıştırılmamalıdır. Ticimax sınırsız ürün yükleme özelliğini tüm paketlerinde müşterilerine sunar. Ancak siteye gelen ziyaretçilerin oluşturdukları her bir istek anlamına gelen web sitesi trafiği paketten pakete göre değişkenlik göstermektedir. Special Omni paket dahilinde yıllık 5.000 GB trafik hizmeti bulunurken, Special Max paket dahilinde yıllık 6.000 GB trafik alanı bulunmaktadır. Eğer trafik alanınız dolduysa Ticimax’tan ek olarak trafik hizmeti satın alabilmektesiniz. Trafik alanınızın dolması olumsuz bir durum değildir. İşler genellikle yolunda gidiyor demektir. Web sitenizde ne kadar çok doğru trafik olursa o kadar çok dönüşüm alacağınızı unutmayın.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 8 madde Special Omni paket ve Special Max paket arasında öne çıkan farklardır. Belirtmiş olduğumuz farklılıkların dışında bir çok modüler özellikte Special Max pakette yer almaktadır. 

Open Bilişim Teknolojileri olarak bizim önerimiz yazının başında da aktardığımız gibi; Şayet yeni bir e-ticaret yolculuğuna başlıyorsanız Special Omni Paket rahatlıkla işinizi görebilecektir. Ancak belirli bir e-ticaret geçmişiniz var ise mutlaka Special Max Paket ile çalışmanızı öneririz. Ayrıca Ticimax paketler arasında geçiş imkanı da sunmaktadır. Örnek olarak Special Omni Paket ile E-ticarete başlamış bir firma daha sonra iki paket arasındaki güncel fiyat farkını ödeyerek paketini yükseltebilmektedir. 

Burada bir dip not daha belirtmekte fayda var. E-ticaret paketlerinin hiçbirine dahil olmayan sayısız modül özelliği bulunmaktadır. Bunları ilerleyen dönemlerde ihtiyaçlarınız doğrultusunda satın alabilirsiniz. Ancak yine de yanlış bir karar vermemek ve ileride daha fazla maliyetler ile karşılaşmamak adına bir E-ticaret Danışmanından destek almanızı tavsiye ederiz. Open Bilişim Teknolojileri olarak ihtiyaçlarınızı derinlemesine inceliyor ve size en uygun E-ticaret paketi ve modüllerini belirliyoruz. 

 

 

Hızlıca Teklif Al

Chat
  • Laptop
  • Bill