E-ticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

E-ticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

E-ticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

E-ticarete giriş yapmak isteyen firmalar güçlü bir yazılıma ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Firmaların kendileri için bir E-ticaret yazılımı yazdırmaları hem çok maliyetli hem de destek süreçlerinin yetersiz kalması sebebi ile genellikle tercih edilmez. 

Firmalar bu noktada ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış olan hazır E-ticaret Paketlerine yönelirler. Fakat firmaların karşısına pek aşina olmadıkları terimler ile doldurulmuş onlarca E-ticaret paketi çıkar. E-ticarete başlayacak olan firmalar genellikle hangi paketin kendileri için yeterli olacağını bilmek konusunda kararsızlık yaşayabilmekteler. 

Yanlış bir E-ticaret paketinin seçilmesi genellikle ilerleyen zamanlarda fazla maliyet, yetersiz hizmet, ihtiyaç olmayan ürün kullanımı gibi bir çeşit olumsuzluklar yaratır.
 Bu yazımızda E-ticaret paketi seçerken firmaların nelere dikkat etmesi gerektiğine, ihtiyaçlarını nasıl belirleyeceklerine ve kendileri için en optimum çözümün ne olacağına karar vermeleri için bilgiler vermeye çalışacağız. 

E-ticaret Paketi Seçerken Kendime Hangi Soruları Sormalıyım?

1) Sadece kendi E-ticaret platformum üzerinden mi satış yapacağım yoksa Trendyol, Hepsiburada, Pazarama vb pazaryerlerinde de satış yapacak mıyım?

Bu soru ile beraber satın alacağınız E-ticaret paketinin içerisinde pazaryeri entegrasyonları olmalı mı olmamalı mı bunun kararını vermiş olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken konu şayet; şu an değil ama 4-5 ay sonra pazaryerlerinde de satış yapmak istiyorum diyorsanız alacağınız E-ticaret paketinin içerisinde pazaryeri entegrasyonu olmasına özen gösterin. Aksi durumda pazaryeri entegrasyonu içermeyen bir e-ticaret paketi satın alırsanız bu gelecekte size bugün olduğundan daha fazla maliyetler ile karşılaşmanıza sebep verebilir. Ayrıca E-ticaret sitenizden satış yaparken mutlaka en az 1 pazaryerinden de satış yapmanızı ve ikisini tek bir panelden yönetebileceğiniz yazılımları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

2)Kargo Entegrasyonu yapacak mıyım?


 E-ticaret paketlerinin bazıları kendi içlerinde kargo entegrasyonunu barındırırlar. Bazı paketlerde ise kargo entegrasyonu bulunmamaktadır. E-ticaretini yapacağınız ürünler kargo ile gönderim yapmaya uygunsa mutlaka kargo entegrasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz. Kargo entegrasyonları sayesinde müşterileriniz hesabım sayfalarından kargo durumlarını inceleyebilmekteler ve iş yükünüz ciddi oranda azalmış olur. Ayrıca yazılım firmalarının kendi anlaşmaları üzerinden bazı kargo firmalarından indirimli fiyat alabilmenize olanak sağlamaktadırlar. Ancak e-ticaretini yapacağınız ürün kargo ile gönderime uygun değilse ( sıcak yemek, belirli saatlerle sınırlanmış hediye, market vb ) kurye ile çalışacağınız için e-ticaret yazılımınızda kargo entegrasyonu olmasına gerek yoktur. 

 

3)Site tasarımı nasıl olacak?


 Birçok hazır E-ticaret paketinde çok dikkat etmeniz gereken konuların başında sitenizin tasarımının nasıl olacağı vardır. E-ticaret paketlerinde düşük paketlerde genellikle daha eski tasarımlar yer alır. Paket seviyesi yükseldikçe firmanın yeni çıkardığı hazır tasarımlar paketlere dahil olur. Dolayısı ile E-ticaret paketi seçerken paketin içerisinde yer alan hazır temaların linklerini mutlaka edinin. Bu linkleri kontrol ederek kullanıcı deneyimine en uygun tasarımı olan paketi seçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca hazır E-ticaret firmaları genellikle ücreti mukabilinde firmanıza özel tasarım hizmeti de vermekteler. Biz Open Bilişim Teknolojileri olarak eğer ilk kez e-ticaret yapacaksanız hazır temaları öneriyoruz. Artık hazır temaları da dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Ancak belirli bir marka bilinirliliğiniz var ise mutlaka özel tasarım yaptırmalısınız.

 

4)Ne tip pazarlama kampanyaları yapacağım?

E-ticaret paketlerinde açıkları test edilmiş ve güvenle kullanabileceğiniz birçok hazır kampanya modülü bulunur. Örnek olarak X ürün alana Y kategorisindeki ürünlerde %5 indirim gibi. Ancak e-ticaret paketlerinde kampanyalar paket içeriğine göre değişkenlik gösterir. Genellikle firmalar bu kampanya kurgularına biraz daha yolda karar verdikleri için kampanya kurgulamak istediklerinde ellerindeki kampanya modülü istedikleri kampanyayı oluşturmaya yetmeyebilir. Dolayısı ile sektörünüzdeki rakiplerinizin genellikle ne gibi kampanyalar yaptıklarını tespit ederek ileride yapabileceğiniz kampanya modellerine göre bir e-ticaret paketi seçmeniz faydanıza olacaktır.

5)Toplu İşlem Özellikleri?

E-ticaret paketi seçerken belki de en fazla dikkat etmeniz gereken konuların başında toplu işlem seçenekleri gelir. Bu toplu işlemler; toplu resim yükleme, toplu fiyat güncelleme, toplu içerikler oluşturma gibi kısa yollardır. Bu tip özelliklerin bol olduğu seçenekler her zaman size zaman kazandıracağı için mutlaka toplu işlemler menüsü en aktif e-ticaret paketini seçmenizi tavsiye ederiz.

6)Siteye entegre etmem gereken neler var?

E-ticaret dünyası çok fazla sac ayağının olduğu bir yapıdır. Dolayısı ile e-ticaret siteniz bir çok yerden beslenmesi gerekebilir. Kullandığınız bir ERP program, E-fatura sisteminiz, Toplu SMS ve Mail gönderdiğiniz harici firmalar, Google program entegrasyonları, Facebook Businnes Entegrasyonu, Facebook Store Entegrasyonu, Sanal Pos Entegrasyonu, Kargo Entegrasyonu gibi bir çok hizmeti e-ticaret sitenize bağlamanız gerekebilir. Bu entegrasyonların neler olacağını e-ticaret paketini satın almadan önce mutlaka firma isimleri ile birlikte çıkartın. E-ticaret paketi alacağınız zaman hangi entegrasyonlar paket dahilinde hangileri ilave ücreti mukabilinde yapılıyor sorularının cevaplarını alın. Bu başlık hangi e-ticaret paketini seçeceğiniz ile ilgili size güçlü bir fikir verecektir.

7)Birçok ek modül ve hizmet var ben hangisini seçmeliyim?

E-ticaret firmaları paketlerine göre ilave kullanabileceğiniz özellikleri içeren hazır yazılımlar sunarlar. Örnek olarak Ticimax E-ticaret Paketlerinde Special Omni Paketinde E-ihracat özelliği bulunmazken Global Paketinde E-ihracat özelliği bulunur. Ya da Plus paketinde Sepet ve Ödeme hatırlatma özelliği bulunmazken daha üst paketlerinde bu özellikler aktif olarak yer alır. Burada her özellik sizde aktif olmalı yanılsamasına düşmemeniz gerekir. Birçok modül ve özellik sektör ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır. Örneğin siparişe teslimat saati ekletme özelliği daha çok market ve hediyelik ürün satan firmalar tarafından kullanılırken bir tekstil firmasının böyle bir modüle ihtiyacı yoktur. Dolayısı ile E-ticaret paketi satın alırken kullanacağınız modüllerin sektörünüzde kullanılabilirliğini iyi araştırın.

 

8)E-ticaret paketi seçerken bir uzmandan destek almalı mıyım?

Evet. E-ticaret paketi satın alırken mutlaka E-ticaret yönetim tecrübesi olan, daha önce birçok e-ticaret projesine imza atmış kişilerden destek almalısınız. Bir e-ticaret danışmanından destek almanız size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Öncelikle e-ticaret danışmanları çok fazla e-ticaret deneyimine sahip oldukları için firmanızın gelecekte ihtiyaç duyabileceği modül ve hizmetleri bilirler. Bu sayede gelecekte karşınıza sürpriz maliyetler çıkmamış olur. E-ticaret danışmanları farklı hizmet alacağınız firmalar konusunda da size en optimum çözümleri önerirler. Örnek olarak hangi kargo firması ile çalışacağım? Hangi ödeme sistemini seçmeliyim? Hangi E-fatura sistemini kullanmalıyım gibi onlarca sorunun önüne geçerler ve sizi doğru hizmet alabileceğiniz firmalara yönlendirirler. 

Open Bilişim Teknolojileri olarak bizlerde sizlere uçtan uca çözümler sunuyoruz. Profesyonel bir destek almak için bizi arayabilirsiniz. 

Hızlıca Teklif Al

Chat
  • Laptop
  • Bill